برداشتن خال و زگیل

برداشتن خال و زگیل

برداشتن خال و زگیل می تواند هم در بهبودی شرایط ظاهری فرد از نظر زیبایی بسیار مهم و مؤثر باشد و هم از لحاظ درمانِ عارضه، فرد را به سمت بهبودی و تبدیل نشدن آن خال و زگیل به مشکلات بدخیم سوق دهد. هر خال و زگیل یا عارضۀ پوستی را می توان با آزمایشات مختلف و دقیق پس از بررسی تا حدی درمان و محو کرد البته برخی نیز ممکن نیست آن هم در موارد خاص.
خال ها و ضایعات پوستی گاهی به صورت مادرزادی با ما هستند مانند انواع خال کوچک و بزرگی که هرکدام از ما ممکن است همین الان چند تایی از آنها را داشته باشیم. برخی نیز ممکن است بر اثر عوامل محیطی مثلاً مواد شیمیایی و… ایجاد شوند. برداشتن خال و زگیل به صورت کلی می تواند هم جنبۀ ترمیمی داشته باشد و هم جنبۀ زیبایی که هر دو هدف، مهم و البته حائز اهمیت است.

برداشتن خال و زگیل

برای برداشتن خال و زگیل ابتدا می بایستی توسط متخصص معاینۀ دقیق بر روی ضایعه انجام شود و موارد مهمی مانند شکل ظاهری، رنگ آن، ابعاد و اندازه ای که دارد، زمانی که آغاز به رشد کرده و… مشخص گردد چون تمامی این موارد می تواند در روشن تر شدن علت ایجاد آن و نهایتاً تشخیص بهترین راه برای درمان مفید باشد. سپس می توان برداشتن خال و زگیل را با این شیوه ها انجام داد:
استفاده از محلول (اسید) و تزریق آن به صورت موضعی: که می تواند به تدریج ضایعه را محو و به برداشتن خال و زگیل کمک کند.
استفاده از اشعۀ لیزر: در این روش به کمک اشعۀ لیزر خال یا زگیل را با حرارت می سوزانند که البته می تواند عوارضی مانند اسکار، باقی ماندن جای عمل و… را نیز همراه داشته باشد.
استفاده از برش و جراحی باز: در این شیوه که از قدیم هم مرسوم بوده است، زگیل و ضایعه را پس از بی حسی موضعی توسط چاقوی جراحی بر می دارند.
استفاده از امواج رادیو فرکانسی RF: در این شیوه با ارسال امواج با فرکانس بالا، گوشت اضافه، خال، زگیل و دیگر ضایعات را محو می کنند. در این عمل جراحی، گرمای کمتری نسبت به لیزر در پوست ایجاد می شود

علاوه بر این روش ها بصورت سرما درمانی نیز ممکن است به این صورت که گاز نیتروژن مایع که دمای منفی زیادی ایجاد میکند و باعث انجماد سریع بافت و مرگ سلول ها می شود و ظرف چند روز ضایعه از پوست سالم کنارش جدا میشود

 

دکتر حامد منادی

متخصص پوست و مو

برداشتن خالمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *