– اصولاً امواج رادیو فرکوئنسی ( Radiofrequenvcy waves ) چه امواجی هستند ؟

 

به زبان ساده این امواج طیفی از امواج الکترومغناطیس میباشند که برای عملکرد نیاز به گیرنده و فرستنده دارند( مثل امواج رادیو). وقتی این امواج در بافت پوست رد و بدل شوند تولید گرما میکنند که از این اثر در جوانسازی پوست استفاده میشود.

 

۲- پدیده پیری پوست چگونه اتفاق میافتد ؟

 

قسمت میانی پوست که درم نام دارد مسوول استحکام و قوام پوست است. این بخش از رشته هایی به نام کلاژن و الاستین تشکیل شده است. با افزایش سن و عوامل دیگری مثل آفتاب و سیگار این رشته ها تغییر شکل میدهند و در پوست کاهش مییابندکه نمود بیرونی آن ایجاد شلی پوست و چین وچروک در آن می باشد.

 

۳- مکانیسم عمل آر اف فرکشنال(Fractional RF) چیست ؟

 

این سیستم که گاهی به آن MFR مخفف microneedle fractional RF هم میگویند به این صورت عمل میکند که سوزنهای بسیار ظریف وارد پوست میشود که بین آنها امواج رادیویی مبادله میشود این مساله باعث ایجاد گرما در بخش درم پوست میشود که این گرما باعث ایجاد کلاٰٰژن جدید و اتقباض کلاژن های قدیمی میشود. کلمه فرکشنال به معنی بخش و قسمت میباشد به این معنی که فقط بخشهایی از پوست حرارت میبیند و بخش عمده ای در معرض حرارت قرار نمیگیرد. این مساله باعث میشود که عوارض آر اف فرکشنال کمتر شود.

 

۴- کاربردهای فراکشنال آر اف چیست ؟

*مهمترین کاربرد فرکشنال آر اف در سفت کردن پوست (Skin Tightening) و درمان شلی پوست (Skin Laxity) است. در واقع آر اف این قابلیت را دارد که یک لیفتینگ بدون جراحی برای پوست ایجاد کند. این اثر به دو صورت ظاهر میشود یکی چند روز بعد از آر اف و یکی سه تا چهار هفته بعد که اثر دوم چندین سال دوام دارد. این اثر آر اف به قدری واضح است که میتوان از آن برای بالا بردن ابرو(brow lift) و درمان افتادگی پلک هم استفاده کرد (البته برای این کار لازم است که RF در مناطق خاص انجام شود).(عکس)

 

* یکی از کاربردهای مهم میکرونیدل آر اف سفت کردن غبغب و ناحیه فک میباشد. این اثر بخصوص در خانمها بسیار چشمگیر است به طوری که بعد از یک یا دو جلسه واضحاً از سفت شدن غبغب و ناحیه فک ابراز رضایت دارند. ارزش این کار وقتی مشخص میشود که این اثر را با لیزر لیپولیزر مقایسه نماییم. با توجه با اینکه لیزر لیپولیز عمل تهاجمی است و احتمال عوارض نیز وجود دارد، آراف به عنوان یک روش کاملاً غیر تهاجمی و بدون عارضه روش بسیار مناسبی است.(عکس)

آر اف برای سفت کردن پوست گردن نیز عالی عمل میکند. با توجه به نازکی پوست گردن میتوان گفت که آراف برای سفت کردن پوست گردن رقیبی ندارد.

 

*آر اف فرکشنال در درمان چروکهای پوستی اثر بسیار خوبی دارد. این مطلب برای چروکهای دور چشم(زیر چشم) بسیار واضح است. این اثر به حدی است که افرادی که آر اف انجام داده اند فقط بعد از یک ماه از درمان چروکهای دور چشم خود شگفت زده میشوند! (برای مشاهده عکس کلیک کنید)

 

* کاربرد بعدی در درمان ترشح بیش از حد چربی پوست (Excessive Sebum Secretion) و درمان منافذ باز پوستی(Enlarged Pores) است. در یک بررسی فقط کاهش حدود ۸۰-۷۰ درصد ترشح چربی صورت فقط بعد از یک جلسه آر اف مشاهده شده است (منبع). تنگ شدن منافذ پوستی معمولاً نسبی است ولی برای اکثر بیماران قابل قبول است.

 

* کاربرد دیگر درمان جوش صورت (acne)فعال است.هنگام درمان جوش صورت امکان تشدید موقت آن پس از درمان وجود دارد.نکته جالب این است که خانمهای که بر اثر مشکلات هورمونی در سنین ۴۰-۳۰ سال هنوز جوش صورت دارند وقتی برای جوانسازی صورت آر اف انجام میدهند از کاهش جوشهای صورت بسیار ابراز رضایت میکنند.

 

* یکی از کاربردها آر اف درمان اسکارهای آکنه(Acne Scar) است(منبع).آر اف به طور خاص در اسکارهای عمقی بسیار موثر است.این کاربرد در ترکیب با لیزر فرکشنال co2 اثر هم افزایی زیادی دارد. حسن RF این است که پس از آن نیاز به مراقبت کمتر بوده و فرد بلافاصله میتواند سر کار برود. درمان پوستهای سبزه با آر اف برخلاف لیزر مشکلی ایجاد نمیکند.

 

*یکی از جالب ترین کاربردهای آر اف درمان تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل است. در بررسیهای انجام شده این اثر طولانی مدت است ولی براساس مکانیسم اثر شاید دایمی هم باشد.برای افرادی که از بوی بد عرق هم شکایت دارند این درمان مفید است.(لینک مقاله)

 

*این تکنولوژی در درمان ترکهای پوستی(striae ) نیز اثر فوق العاده ای دارد به طوری که شاید بتوان گفت بهترین روش درمان استریا آراف است. البته این اثر نسبی است به این معنی که ترکهای پوستی به طور کامل از بین نمیروند ولی وضوح کمتری پیدا میکنند ولی خطوطی که روی استریا وجود دارد کاملاً از بین میرود. نکته جالب در مورد آراف استریا این است که اکثر بیمارانی که برای درمان استریا آراف انجام میدهند از سفت شدن پوست همان ناحیه ابراز رضایت دارند. این اثر در ناحیه شکم، ران یا سینه ها برای بسیاری از افراد ایده آل است. ( برای مشاهده عکس کلیک کنید)

 

۵- انجام رادیوفرکونسی سوزنی برای چه افرادی ممنوع است ؟

* افرادی که از باطری قلب ( پیس میکر ) و یا دفیبریلاتور قلب استفاده می نمایند .

* ابتلای پوست منطقه درمان به بیماری التهابی شدید پوستی

* مبتلایان به اختلال انعقادی و تاخیر در بند آمدن خون

* مبتلایان به دیابت که قند خونشان کنترل نیست یا دچار عوارض ناشی از دیابت باشند

* سابقه و استعداد ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه

* خانمهای باردار

* ابتلا به فشار خون بالای درمان نشده

*حساسیت به فلز طلای به کار رفته در سوزن های دستگاه

 

۶- مزایای این روش چیست ؟

مهمترین مزیت آر اف این است که انرژی دقیقاً به درم داده میشود. به همین دلیل به لایه سطحی پوست هیچ آسیبی نمیرسد و فقط پوست ۲۴-۴۸ ساعت ممکن است قرمز باشد. این مزیت همچنین باعث میشود که این عمل در افراد با پوست سبزه هم قابل انجام باشد و در فصول گرم سال هم قابل انجام باشد. بازگشت سریع به سر کار بدون استراحت نیز از مزایای آر اف است.

 

۷- مراحل انجام آر اف فرکشنال چگونه است ؟

بهتر است در روز درمان، خانمها با پوست تمیز و بدون آرایش، و آقایان با صورت اصلاح شده مراجعه نمایند .ناحیه درمان با کرم های بی حسی موضعی پوشانده خواهد شد . بعد از ۳۰-۲۰ دقیقه پوست محل درمان شسته شده و ضدعفونی خواهد شد. جلسه درمانی بسته به محل درمان حدود ۲۵-۱۰ دقیقه طول خواهد کشید.قبل از شروع درمان هر فردی یک سری مخصوص خریداری میکند. هرسری یا تیپ دستگاه برای جلوگیری از انتقال بیماری تنها جهت یک فرد قابل استفاده بوده و استفاده از آن جهت شخص دیگر(حتی نزدیکان) ممنوع است .بعد از درمان می توان با استفاده از کیسه یخ پوست را خنک و آرام نمود .استفاده از کرم ترمیم بعد از کیسه یخ به کاهش سریع تر التهاب پوست کمک میکند .

 

۸- مراقبت های بعد از درمان چگونه است ؟

*مصرف ضد آفتاب بلافاصله بعد از درمان شروع می شود و مصرف منظم آن ضروری است .

*شستشوی ملایم پوست در روز درمان مجاز است ولی از مصرف شوینده های قوی خودداری کنید.

*در ۲۴ساعت اول بهتر است از استحمام ، سونا و استخر خودداری نمائید .

* در صورتی که از کرم های شب ، ضد چروک ها ، لایه بردارها و کرم های لک بر استفاده میکنید بهتر است تا رفع التهاب پوست از مصرف آنها خودداری نمائید .

* بهتر است به مدت یک هفته شبها از یک کرم ترمیم استفاده نمایید.

 

۹- از چه زمانی میتوانیم تغییرات درمانی را مشاهده کنیم ؟

مشاهده تغییرات درمانی بر اساس تغییرات کلاژن در پوست میباشد. اولین تغییرات در کلاژن حدود ۳ هفته بعد از جلسه درمانی شروع می شود و بعد از ۳ ماه به حداکثر شدت خود می رسد ولی بعد از آن هم همچنان ادامه دارد.بنابراین تغییرات اولیه ۳-۲ هفته بعد از درمان دیده میشود ولی تغییرات اساسی ناشی از درمان در ماه سوم بعد از درمان به حداکثر میرسد ولی حتی بعد از آن نیز ادامه خواهد یافت . بنابراین تغییرات اولیه ای که سریع بعد از آر اف پدیدار میشود بدلیل انقباض الیاف کلاژن و تغییرات اصلی ولی تاخیری بدلیل تولید کلاژن جدید میباشد.

 

۱۰- تعداد جلسات درمانی و فواصل جلسات چقدر است ؟

تعداد جلسات بسته به هدف درمانی و شدت درگیری پوست متفاوت است. برای جوانسازی و لیفتینگ پوست صورت بین ۳-۱ جلسه درمانی با فاصله یکماه توصیه میشود.تکرار جلسات زودتر از ۲ هفته توصیه نمی شود.در صورت تمایل میتوان جلسات درمانی را هر ۶ ماه یکبارتکرار کرد .

 

۱۱- آیا میتوان آر اف فرکشنال را با لیزر فرکشنال CO2 مقایسه کرد ؟

این دو تکنولوژی هر دو برای جوانسازی پوست به کار میروند که مکانیسم و اثرات متفاوتی دارند.

*درصد بهبودی ناشی از فرکشنال رادیوفرکونسی در درمان شل شدگی و افتادگی پوست بیشتر از لیزر فرکشنال است

*در مورداسکارهای آکنه ( جوش ) و اسکارهای جراحی و بخیه سطحی لیزر فرکشنال دی اکسیدکربن بیشتر بر سطح ضایعات موثر است وفرکشنال رادیوفرکونسی بر عمق ضایعات بیشتر موثر است. بنابراین ترکیب دو روش در درمان ضایعات بسیار موثر است.

*برای فصول گرم سال و افرادی که پوست سبزه دارند RF بهتر است

*برای افرادی که امکان استراحت بعد از درمان را ندارند و میخواهند سریع به سرکار برگردند RF بهتر است

*در صورت امکان ترکیب این دو روش اثر فوق العاده ای در درمان مشاهده میشود.

 

۱۲- اثرات آر اف فرکشنال به طور خلاصه به شرح زیر میباشد :

-تحریک تولید کلاژن در پوست و در نتیجه سفت کردن پوست

-حذف یا کاهش خطوط پاکلاغی دورچشم یا خطوط دور دهان

-حذف یا کاهش خطوط پیشانی یا اخم

-کمک به جذب داروهای موضعی پوست

-کاهش نمای چروک، لک های پوستی و آسیبهای ناشی از آفتاب

– درمان اسکار آکنه و آبله مرغان

– کاهش نمای اسکار و ترکهای پوستی(استریا)

– کاهش نمای منافذ باز پوستی

– کمک به روزاسه (قرمزی) و عروق ریز پوستی

لطفاً برای مشاهده عکسهای قبل و بعد آراف فرکشنال اینجا را کلیک کنید.

 

۱۳- آیا این عمل در شیردهی قابل انجام است؟

بله. هیچ منعی برای انجام آر اف فرکشنال در دوران شیردهی وجود ندارد.

 

۱۴-آیا مصرف راکوتان( ایزوتره تینویین) همزمان با انجام آر اف سوزنی مشکلی ندارد؟

خیر. مصرف همزمان راکوتان برای انجام لیزر فرکشنال یا لیزرهای تخریبی دیگر ممنوع است ولی در مورد آر اف فرکشنال مصرف همزمان راکوتان منعی ندارد فقط گاهی ترمیم را به تاخیر میاندازد. جالب این است که آر اف فرکشنال در کاهش چربی صورت و درمان جوش فعال هم موثر است.

 

در این مقاله سعی شده که به تمام سوالات شما پاسخ داده شود. اگر سوالی در ذهن شما بوده که بعد از خواندن این مقاله هنوز پاسخ داده نشده است، لطفا آن را در قسمت پایین بنویسید. پاسخ سوال شما به ایمیل شما ارسال میشود و پرسش و پاسخ شما بدون ذکر نام شما به مقاله اضافه خواهد شد.

پوست ما با گذشت زمان دچار تغییراتی می‌شود. عوامل محیطی و بالا رفتن سن تاثیراتی بر پوست ما می‌گذارند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب، پاک نکردن آرایش بعد از مهمانی و خوابیدن با آرایش یا ترکاندن جوش‌های روی صورت می‌تواند باعث آسیب به پوست، باقی ماندن جای زخم و تغییر رنگ پوست شود.

RF یا رادیو فرکوئنسی از سالیان قبل در پزشکی زیبایی کاربرد داشته و روشی تقریباً بی عارضه و کاملاً مؤثر به حساب می‌آید . امروزه دستگاه‌های RF  فرکشنال با ترکیب رادیو فرکوئنسی و میکرونیدلینگ پوست تأثیرگذاری این روش را  چندین برابر نموده‌اند. جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ یک راهکار بسیار مؤثر برای جوانسازی شکل ظاهری و ساختار پوست به صورت کاملاً طبیعی و نیز برطرف کردن عوارضی از قبیل آثار کشیدگی پوست و جای جوش و آکنه می‌باشد. Rfهای فرکشنال با تحریک کلاژن سازی و نظم بخشیدن به رشته‌های کلاژن موجب سفت شدن و جوان سازی پوست صورت با لیزر پوست می‌شوند. از مزایای این روش می‌توان به قابلیت انجام آن برای بیشتر افراد با هر سنی اشاره نمود. تکنولوژی لاغری با آر اف (RF) به عنوان یک روش درمان بسیار ایمن با حداقل بهبودی می‌توان برای دستیابی به ظاهر دلخواه در نقاط مختلف بدن استفاده کرد.

جوانسازی و کشیدن پوست صورت با آر‌اف فرکشنال یکی از روش‌های درمانی جدید است که در آن از امواج رادیوفرکوئنسی برای جوانسازی پوست صورت در لایه‌ی اپیدرم و لایه‌ی میانی درم استفاده می‌شود. همانطور که از اسم آن پیداست، در این روش از امواج نوری ( جوانسازی پوست با لیزر ) استفاده نمی‌شود، بلکه از امواج آر‌اف فرکشنال که توسط دستگاه دو قطبی رادیوفرکوئنسیِ غیرتهاجمی تولید می‌شوند، استفاده می‌شود. این امواج لایه‌ی خارجی و میانی پوست را هدف قرار می‌دهند و موجب تحریک پوست برای آغاز فرآیند‌های طبیعی بازسازی پوست می‌شوند و در نتیجه لایه‌ی جدیدی روی پوست تشکیل شده و میزان تولید کلاژن و الاستین در پوست افزایش می‌یابد و شخص نهایتا ظاهر جوان‌تر و شاداب‌تری پیدا می‌کند.

از این روش برای درمان ناهمواری‌های موجود در بافت پوست، رفع چروک صورت ، جای جوش و آفتاب‌سوختگی استفاده می‌شود. این روش موجب تحریک پوست به تولید کلاژن در عمق لایه‌ی درم در پوست می‌شود، درحالی که لایه‌ی اپیدرم دست نخورده باقی می‌ماند و آسیبی به آن نمی‌رسد.

این روش جوانسازی و لایه‌برداری غیرلیزری پوست، موجب لایه‌برداری پوست شده و این کار را بدون خطراتی که در گذشته در روش‌های لیزر جوانسازی صورت ، نظیر(لیزر اربیوم، فرکشنال، آر اف) یا پیلینگ وجود داشت، انجام می‌دهد.

بیمار می‌تواند بعد از انجام RF فرکشنال بلافاصله به زندگی عادی برگردد اما بهتر است از ضدآفتاب و کرم‌های ترمیمی و مرطوب‌کننده استفاده نموده و تا یک هفته در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

آر‌اف فرکشنال چه کاربردهایی دارد؟

________________________________________

• لایه‌برداری و جوانسازی پوست صورت

• لیفت صورت بدون جراحی: در این روش مانند روش لیفت صورت با نخ بدون انجام جراحی، پوست صورت بالا کشیده می‌شود.

• درمان و رفع چروک صورت، چروک دور چشم و افتادگی و شل‌شدگی پوست و لیفت صورت.

• لیفتینگ صورت و پوست گردن، رفع غبغب، رفع خط خنده (خطوط کنار بینی)، کاهش چروک‌های دور لب.

• رفع تمام ناهمواری‌ها و زوائد پوستی: احیا و بازسازی لایه‌ی خارجی پوست که موجب نرم و صاف شدن سطح پوست می‌شود. .

• بهبود رنگ و بافت پوست: درمان مشکلات مربوط به بافت پوست و منافذ بزرگ پوست.

• رفع زائده‌های پوستی، آفتاب سوختگی و لکه‌های پوستی  و روشن کردن پوست صورت.

• رفع جای جوش و جای زخم.

• لیفت و بالا کشیدن پوست در تمامی نواحی بدن (غیر صورت) مانند گردن، لیفت سینه ، شکم، بازوها، ران‌ها و غیره .

• بهبود و درمان ترکهای پوست

• جوانسازی پوست دست و رفع لکه‌های قهوه‌ای روی دست

• بهبود روزاسه و رگ‌هایی که در زیر پوست صورت نمایان هستند.

وجه تمایز آر‌ اف فرکشنال با روش‌های دیگر چیست؟

• مشاهده‌ی نتایج بعد از اولین جلسه‌ی درمانی

• بدون نیاز به جراحی و ایجاد برش در پوست؛ بدون درد

• روش درمانی غیر‌تهاجمی و ملایم

• کوتاه بودن جلسه‌ی درمانی و عدم نیاز به گذراندن دوره ریکاوری

• مناسب برای انواع پوست‌ها

• عدم آسیب به لایه خارجی پوست

• لیفت و کشیدن پوست

• امکان ترکیب این روش با سایر روش‌های درمانی

• برای رسیدن به نتایج رضایت‌بخش به چند جلسه درمانی نیاز است؟

• ________________________________________

• معمولا توصیه می‌شود که بیمار بین ۳ تا ۵ جلسه، درمان با آر ‌اف فرکشنال را انجام دهد. در صورتی که درمان با آر اف فرکشنال را طی چندین جلسه انجام دهید به نتایج بسیار بهتری خواهید رسید چرا که در متد آر اف صورت ، درهر جلسه درمانی تنها قسمتی از پوست درمان می‌شود و بنابراین برای پوشش دادن تمامی قسمت‌ها نیاز به تکرار پروسه می‌باشد. به همین خاطر انجام حداقل ۳ جلسه درمانی با فواصل یک ماهه برای دستیابی مزایای آر افضروری است.

• آر‌ اف فرکشنال چگونه موجب جوانسازی و لیفت پوست می‌شود؟

• ________________________________________

• جوان سازی صورت با آر ‌اف فرکشنال (اف ار اف پوست) یک راه حل مبتکرانه با استفاده از تکنولوژی رو به پشرفت RF است.

جوان سازی پوست با rf با استفاده از انرژی رادیوفرکوئنسی دوقطبی و فرکشنال انجام می‌شود. این انرژی از امپدانس طبیعی بدن برای ایجاد گرما استفاده می‌کند و این گرما موجب تحریک پوست به تولید کلاژن و الاستین می‌شود. با تولید کلاژن بیشتر، فیبروبلاست‌های مربوط به مدل‌سازی مجدد در پوست فعال می‌شوند و تارهای کلاژن و الاستین در حالی تشکیل می‌شوند که فاکتورهای رشد به طور طبیعی در پوست ترشح می‌شوند و پوست بازسازی می‌شود و در نتیجه ظاهری شاداب و جوان پیدا می‌کند.

• این روش جوانسازی برای چه پوست‌هایی مناسب است؟

• ________________________________________

• از آنجایی که این روش بر مبنای انرژی نوری کار نمی‌کند  (یک روش لیزر درمانی نیست)، می‌توان از آن به نحو موثری در تمامی رنگ پوست‌های مختلف، حتی رنگ پوست‌های بسیار تیره، استفاده کرد. این روش همچنین، برای پوست‌های حساس بسیار کاملا بی‌خطر و ایمن است.

موارد منع مصرف

________________________________________

ممنوعیت مصرف RF در بیماری‌های کلاژن و اسکولار بیماری قلبی شدید، بیماری‌های شدید مانند سرطان ، زنان باردار و شیرده و یا کسانی که هرگونه قطعه فلزی در بدن دارند می‌باشد.ممنوعیتی برای افرادی که ژل یا بوتاکس تزریق نموده‌اند وجود ندارد اما به علت اثر حرارتی این روش، ممکن است دوام ژل و بوتاکس کاهش یابد. برخی از این افراد می توانند با استفاده از روشهای جایگزین از جمله بهره گیری از مزایای مزوتراپی به درمان جوانسازی پوست خود بپردازند.

یک جلسه درمانی چه مدت طول می‌کشد؟

________________________________________

 هر جلسه‌ی درمانی حدودا بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. در صورتی که پوست بیمار حساس باشد، قبل از انجام درمان، از کرم بی‌حسی استفاده می‌شود و تاثیر کرم بر روی پوست و بی‌حس شدن آن بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه زمان می‌برد. خنک کردن پوست و انجام مراقبت‌های لازم بلافاصله بعد از درمان (زدن سرم و ماسک به پوست)، حدودا ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد. ما برای تاثیرگذاری بیشتر درمان و رسیدن به نتایج بهتر از کرم‌های مرطوب‌کننده و سرم یا ماسک مخصوص لیفت پوست استفاده می‌کنیم. بنابراین هر جلسه‌ی درمانی حدودا بین ۱ تا ۱٫۵ ساعت طول می‌کشد.

پوست من بلافاصله بعد از درمان چگونه خواهد بود؟

________________________________________

بعد از اتمام جلسه‌ی درمانی هیچ نیازی به گذراندن دوره ریکاوری نیست. بعد از جلسه‌ی درمانی ممکن است پوست موقتا سرخ و کمی متورم شود که این حالت بین ۱ تا ۳ ساعت طول می‌کشد. پوست شما بعد از درمان احساس شبیه به کشیده شدن و گرما خواهد داشت و ممکن است تا ۴۸ ساعت کمی صورتی باشد. معمولا در سومین روز پس از جلسه‌ی درمانی، نشانه‌هایی از گرمایش سلولی در پوست (به صورت شبکه‌ای از نقاط بسیار ریز روی پوست)  نمایان می‌شود و جای این نقاط (چون در حال بهبودی است) پوسته می‌شود و ممکن است بین ۱ تا ۲ روز پوست شما، حالت پوسته پوسته داشته باشد. بروز این حالت کاملا طبیعی است و بخشی از روند بهبودی پوست شما است. شما می‌توانید روز بعد از جلسه‌ی درمانی تا حدود کمی کرم یا مواد آرایشی روی پوست خود بزنید (۱۲ ساعت بعد از جلسه درمانی). بعد از ریختن تمام پوسته‌های تشکیل شده روی پوست شما، شاهد بهبودی چشمگیری در ظاهر پوست خود خواهید بود و رسیدن به این نتایج تنها ۵ تا ۷ روز زمان می‌برد. روند تولید کلاژن در پوست و بازسازی پوست همچنان تا ماه‌ها پس از درمان ادامه خواهد داشت و بعد از هر جلسه‌ی درمانی، پوست شما بهتر و بهتر خواهد شد.

برای رسیدن به نتایج موثر، هر چند وقت یکبار باید این درمان را انجام داد؟

________________________________________

بهترین کار این است که شما یک دوره‌ی درمان شامل ۳ تا ۵ جلسه را طی کنید. در اولین جلسه‌ی مشاوره با پزشک یک برنامه‌ی درمانی که مناسب با شرایط شماست، تعیین می‌شود. مدت زمانی که باید بین جلسات درمانی فاصله بیافتد، برای بیماران مختلف فرق می‌کند و به ناحیه‌ی تحت درمان و شرایط پوست بیمار بستگی دارد. فاصله‌ی بین جلسات درمانی به طور استاندارد باید بین ۴ تا ۶ هفته باشد. برای آن که نتایج درمانی این روش را حفظ کنید، بسته به نوع پوست شما، ممکن است توصیه شود که سالی یکبار این دوره‌ی درمانی را طی کنید.

برای حفظ نتایج حاصل از درمان لازم است که بین جلسات درمانی و در خانه، با استفاده از محصولات با کیفیت، از پوست خود مراقبت کنید. شما باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید و به تمامی توصیه‌ها و اقدامات بعد از جلسه‌ی درمانی عمل کنید. متخصصین کلینیک صدف با کمال میل، در مود نحوه‌ی مراقبت از پوست در خانه و استفاده از محصولات بهداشتی و مخصوص مراقبت از پوست که می‌تواند به بهبود نتایج درمانی کمک کند، شما را راهنمایی خواهند کرد.

درمان با RF فرکشنال چه حسی دارد؟ آیا این روش دردناک است؟

________________________________________

به طور کلی، احساسی که بیمار در حین درمان با آر‌ اف فرکشنال دارد، به تنظیمات دستگاه بستگی دارد. در صورتی که شدت امواج بسیار کم و خفیف باشد، بیماران به ندرت چیزی احساس می‌کنند و فقط کمی احساس گرما در پوست خود خواهند داشت. اما با استفاده از امواج قوی‌تر در حین درمان، احساس بیمار شبیه به زمانی است که یک باند کشی نرم ضربه‌ای ناگهانی روی پوست وارد می‌کند. دستگاه‌های پیشرفته‌ای که در این کلینیک به کار می‌روند، مجهز به سیستم خنک‌کننده‌ی قوی هستن که موجب ایمنی بیشتر درمان و احساس راحتی بیمار شده و در نتیجه درمان با آر اف فرکشنال تقریبا بدون درد خواهد بود.

بعد از جوانسازی با RF فرکشنال باید چه اقداماتی انجام داد؟

________________________________________

بعد از جلسه‌ لیزر پوست صورت  نیازی به اقدام خاصی نیست، با این حال متخصصین ما، برای مراقبت بهتر از پوستتان، برخی توصیه‌های زیر را به شما می‌کنند:

• استفاده از کمی کرم یا ژل یا لوسیون مرطوب کننده در ناحیه‌ی تحت درمان.

• استفاده از اسپری مرطوب کننده و خنک کننده در مواقعی که احساس می‌کنید به آن نیاز دارید.

• شستشو دادن یا استفاده از کمپرس سرد در ناحیه‌ی تحت درمان.

• درمان با امواج رادیوفرکوئنسی به خاطر امکان دستیابی به نتایج مورد انتظار بدون وارد شدن آسیب به بدن معروف می‌باشد. به هر حال این درمان الزاماً ۱۰۰% بدون خطر (ریسک) نیست و برخی از عوارض لاغری با آر اف به شرح زیر هستند:قرمز شدن پوست

ورم محدود

حساسیت بیش از حد نواحی تحت درمان

ایجاد فرورفتگی در پوست

علاوه بر این همواره ممکن است در برخی افراد ایجاد تاول و کبودی به عنوان یکی از عوارض جانبی این درمان مشاهده گردد.