لوپوس


لوپوس

برخی بیماری ها قادرند سیستم ایمنی بدن را به شکلی عجیب دور زده و به قسمت های مختلف بدن حمله ور شوند، لوپوس یکی از این بیماری هاست که نوعی بیماری خودایمنی می باشد. در این بیماری گاهی پوست و گاهی نیز سایر اعضای بدن درگیر خواهند شد.
در برخی افراد به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی ممکن است لـوپـوس با شدت بیشتری بروز کرده و علائم و نشانه های آن نیز بیشتر باشد. در چنین شرایطی، نوع و میزان درمان نیز متفاوت از دیگر افراد خواهد بود. بر اساس تحقیقات، زنان تقریباً ۹ برابر مردان به این بیماری خودایمنی مبتلا می شوند.

 

لوپوسعلائم لوپوس

هر بیماری دارای علائمی ست که می توان به کمک آنها بیماری، شدت و نوع آن را بهتر تشخیص داد. این بیماری نیز دارای علائم متنوع در افراد مختلف است:
– حساسیت به نور
– سردرد
– راش
– تشنج لوپوس
– درد در قفسه سینه
– احساس خستگی
– ورم کردن دور چشم و یا ساق پا
ریزش موی سر
– زخم دهان
– درد و ضعف عضله
– …
علائم این بیماری بسیار متنوع و فراوان است اما یکی از شایع ترین و واضح ترین علائم می تواند راش پوستی باشد که بسیار واضح و مشخص است.

در لوپـوس کدام قسمت بدن درگیر می شود؟

از آنجایی که این بیماری به نوعی خودایمنی ست و حمله به بدن محسوب می شود می تواند بخش های مختلفی را درگیر خود کرده و علائم بسیار متنوعی را در بدن نشان دهد: قلب، کلیه ها، خون، پوست، ریه، مفاصل که هر کدام ممکن است دچار ضایات سطحی، التهاب و ورم شوند.

لوپوس در چه سنی اتفاق می افتد؟

برخی بیماری ها در سنین مشخصی رخ داده و علائم خود را بروز می دهند. این بیماری نیز به همین شکل است و بین سن ۱۵ تا ۴۵ سال رخ می دهد. میزان ابتلا نیز در خانم ها ۹ برابر آقایان است.
البته گاهی دیده شده که این بیماری حتی در کودکان هم رخ داده است که البته علائم آن ممکن است کمی با سایر افراد در سنین بالاتر تفاوت داشته باشد. همچنین در افراد مسن نیز دیده شده است.

درمان لوپوس

از آنجایی که این بیماری می تواند بخش های مختلف بدن را درگیر نماید می توان از داروهای متنوع ضد التهابی، کورتیکواستروئیدها، بیولوژیک و غیربیولوژیک استفاده کرد. این داروها به تدریج سبب کاهش قرمزی و التهابات گوناگون می شود که همین تخفیف علائم سبب کنترل بیماری خواهد شد.

 

دکتر حامد منادی

متخصص پوست و مو

بیماری های پوستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.