تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس زیر بغل با اثربخشی روی غدد برون ریز ترشح کننده عرق موجب درمان تعریق بیش از حد خواهد شد. تزریق بوتاکس زیر بغل در عمق درمیس به فاصله ۱٫۵ سانتی متر از یکدیگر صورت پذیرفته و جهت کاهش درد از کرم های بی حسی از جمله EMLA و کمپرس یخ استفاده می شود.

تزریق بوتاکس زیر بغل دکتر حامد منادی

 

۵ الی ۷ روز پس از تزریق بوتاکس زیر بغل اثرات آن مشاهده می شود و تعریق در این نواحی متوقف می شود . مدت زمان اثربخشی بوتاکس جهت کاهش تعریق طولانی تر از اثربخشی آن روی عضلات صورت است که این به علت تأثیرات ماندگار تر بوتاکس روی غدد عرق است.

به طور مثال زمان اثربخشی متوسط بوتاکس برای خطوط اخم صورت تقریباً ۴ ماه بوده اما در خصوص درمان تعریق بیش از حد این مدت زمان ۶ تا ۱۲ ماه می باشد. گرچه در برخی از اشخاص تا مدت یک سال هم به طول می انجامد.

مکانیسم اثر تزریق بوتاکس زیر بغل

بعضی از افراد دچار تعریق بیش از حد می شوند، طوری كه عملكردشان در زندگی دچار اختلال می شود. این تعریق بیش از حد به خودی خود آزاردهنده می باشد اما برخی اوقات در واقع عوارض این افزایش تعریق مخرب تر از مشکل اولیه مى‌شود.

به عنوان نمونه؛ تعريق بیش از حد و رطوبت حاصل ازآن، موجب تغيير فلور طبيعى پوست و ایجاد بوی بد بدن و عفونت‌هاى باکتریایی و قارچى مى‌شود. ولى این مشكلات ممکن است زندگى شخصی و اجتماعى فرد مبتلا به هايپرهيدروز (تعریق بیش از حد) را دچار اختلال نماید.

تزریق بوتاكس زیر بغل به وسیله قطع ارتباط اعصاب محرك سمپاتيك با غدد عرق، از تعریق بیش از حد بدن پیشگیری می نماید و در صورت تزريق صحيح، به حدی اثربخش می باشد كه موجب خشك شدن كامل پوست مى‌شود. به همين دلیل نتيجه درمان براى افرادی که به تعريق بيش از حد مبتلا هستند و مدت ها از حس خیس بودن حاصل از عرق، در عذاب بودند، بسيار رضايت‌بخش می باشد.

تزریق بوتاكس زیربغل می بایست در ناحیه عميق درم، یعنی قسمتی که غدد عرق در آن واقع شده اند، صورت پذیرد. تعداد دفعات تزريق به وسعت قسمت موردنظر بستگی دارد. به طور متوسط در هر سانتى‌متر مربع پوست يك تزريق صورت می گیرد.

٢٤ الی ٤٨ ساعت پس از تزريق بوتاکس زیر بغل، اثربخشی آن در متوقف نمودن تعریق شروع شده و طی يك هفته كامل می شود. دو هفته بعد، پوست قسمت موردنظر، بررسی و معاینه می شود که در صورت مشاهده نواحی كه ترشح عرق در آن‌ها ادامه دارد، تزريق بوتاكس زیربغل در آن قسمت ها صورت می پذیرد.

فواید تزریق بوتاکس زیر بغل

رفع تعریق بیش از حد از طریق تزریق بوتاکس زیر بغل آخرین روش درمان این عارضه می باشد. چنانچه با استفاده از داروهای ضد تعریق، پوشاک ضد عرق، کاهش وزن، کنترل و رفع بیماری های زمینه و یا دیگر شیوه های موضعی موفق نشده اید بر این عارضه غلبه کنید می توانید تزریق بوتاکس زیر بغل را انجام دهید.

نحوه تزریق بوتاکس زیر بغل

در آغاز پزشک با بکارگیری از ماده بی حسی قسمت مدنظر را بی حس می کند. آنگاه بوتاکس را توسط سوزن های ویژه و بسیار ریز در نزدیکی غدد تعریق تزریق می کند. در واقع دوز استاندارد تزریق بوتاکس زیر بغل ۵۰ واحد می باشد و بسته به شرایط بیمار این اندازه در تغییر می باشد. هر جلسه درمانی تقریباً ۱۰ تا ۳۰ دقیقه به طول می انجامد و این شیوه به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن صورت می پذیرد.

لازم به ذکر است که در صورت تزریق بوتاکس زیر بغل علائم این عارضه با گذشت زمان مجدداً قابل بازگشت هستند. جهت ماندگاری و حفظ این شرایط لازم است تزریق به صورت مرتب انجام شود. معمولاً فاصله زمانی میان تزریق‌ها بین ۷ تا ۱۶ ماه می باشد.

 

دکتر حامد منادی

متخصص پوست و مو

لیزر موهای زائد

بوتاکسمقالات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *