لیزر موهای زائد


لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یکی از بهترین، مفیدترین و جدیدترین راه های نابودی موهای زائد صورت و بدن است که بدون هیچ دردی به خوبی انجام می شود.

لیزر موهای زائد

این شیوه سال هاست رواج پیدا کرده و با توجه به ماندگاری بسیار بیشترِ تأثیرات آن در نابودی موهای زائد از طرفداران بسیار زیادی برخوردار است. در گذشته های نه چندان دور برای از بین بردن موهای زائد هر نقطه ای از بدن یا باید دست به دامانِ موچین و بند می شد و یا از تیغ و ژیلت کمک می گرفت اما امروزه داستان به کلی تغییر کرده است.

 

اکنون به صورت مستمر، دستگاه های لیزر جدید و جدیدتری که هر کدام نسبت به مدل های قبلی خود از امکانات و قابلیت های بیشتری برخوردارند وارد بازار شده و با ورود به دنیای پزشکی، سرعت و قدرت نابودی موهای زائد را به شدت افزایش می دهند. لیزر موهای زائد با این دستگاه ها هم راحت تر است و هم بی دردتر، در نتیجه افراد تمایل بسیار بیشتری به استفاده از آنها خواهند داشت.
در هر دوره ای با تغییر شیوۀ زندگی و وارد شدن و ساخت انواع دستگاه ها برای راحتی هر چه بیشتر در انجام کارهای روزانه، کارها را می توان سریعتر و بی دردسرتر انجام داد، در هر زمینه ای. در زمینه های پزشکی و بهداشتی نیز دقیقاً به همین صورت است و استفاده از ابزار جدید توانسته بسیاری از مشکلات کوچک و بزرگ گذشته را مثل آب خوردن حل نماید. استفاده از اشعۀ لیزر و لیزر موهای زائد نیز یکی از همین موارد است که بسیار هم پرطرفدار است.

لیزر موهای زائد در تمامی افراد مؤثر است؟

سؤال خوب و مهمی ست. چنین سؤالاتی را افراد بسیار زیادی می پرسند چه خانم ها و چه آقایان و می خواهند بدانند آیا تأثیر اشعۀ لیزر بر روی تمامی افراد با هر نوع پوست و مویی یکسان است؟ تقریباً تمامی متخصصان و محققین به این نتیجه رسیده اند که استفاده از اشعۀ لیزر برای نابودی و محو کردن موهای زائد، برای همه به یک شکل نبوده و نیست و با توجه به نوع پوست و مو و ضخامت موها و همچنین تیرگی یا روشن بودن موها، متغیر خواهد بود. لیزر موهای زائد همیشه هم پاسخگو نیست و ممکن است ۲۰ تا ۳۰ درصدِ موهای لیزر شده مجدداً رشد و به حالت ابتدایی خود بازگردند.

همچنین برخی بیماری های خاص در افراد ممکن است روند نابودی موها با اشعۀ لیزر را به صورت کامل مختل و آن را خنثی نماید. توجه به این نکته ضروری است که؛ اگر یک بیماریِ زمینه ای مثلاً اختلالات هورمونی منجر به رشد بیش از حد موهای زائد در نقاط مختلف بدن شده، لیزر موهای زائد در این مورد تقریباً بی فایده است چون بیماری زمینه ای همچنان وجود دارد و باید ابتدا فکری برای درمان آن کرد. تا عامل اصلی و محرکِ رشد موهای زائد در صورت و بدن فعال است و همچنان فرمان رشد موهای زائد را صادر می کند لیزر موهای زائد تقریباً بی فایده است، ابتدا باید بیماری زمینه ای را رفع و سپس برای نابودی موهای زائد از طریق لیزر اقدام کرد.

پرموییِ غیر هورمونی (هایپر تریکوز) با لیزر قابل درمان است؟

در نابودی موهای زائد با لیزر توجه به چند نکتۀ مهم در مورد رنگ پوست، رنگ موهای زائد و ضخامت موها بسیار مهم و کلیدی ست. در واقع این چند فاکتور هستند که به شما اعلام می کنند آیا لیزر موهای زائد در مورد شما و همچنین در پرمویی غیر هورمونی (هایپر تریکوز) آیا پاسخگو هست یا خیر؟
لیزر موهای زائد در مورد هایپر تریکوز معمولاً با درصد بسیار بالایی مثبت خواهد بود و تقریباً تمامی موهای زائد رفع خواهند شد؛ و اما یک اصل کلی در نابودی موهای زائد با لیزر وجود دارد که می گوید: هر چه پوست فرد روشن تر و سفیدتر بوده و موهای زائد آن از قطر و ضخامت بیشتری برخوردار بوده و تیره تر باشند، شانس نابودی کامل آنها نیز بسیار بیشتر خواهد بود.

 

لیزر موهای زائد

نکاتی در مورد لیزر موهای زائد

  • این روش روی موهای سفید تاثیری ندارد.
  • پوست های روشن به این روش پاسخ بهتری میدهند و برای تاثیر بهتر در پوست های تیره باید انرژی دستگاه را کمی بالاتر برد و این یکی از علل ایجاد سوختگی با بعضی دستگاه ها میباشد .که در این مرکز به علت وجود سیستم کولینگ قوی احتمال وقوع این اتفاق بسیار کم است.
  • اگرچه درصد بیشتری از موها احتمالا در جلسه اول از بین میروند ولی فرد حتما باید در فواصل منظم ۱ ماهه حداقل تا ۴ جلسه درمان را ادامه دهد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
    ۴- اگر فرد آفتاب گرفته باشد یا سولاریوم رفته باشد بهتر است انجام لیزر را تا زمانی که رنگ پوست به حالت عادی برمیگردد به تعویق بیندازد چون احتمال ایجاد لک روی پوست وجود دارد.

لیزر موهای زائد برای این افراد ممنوع است

و اما برای درمان هر بیماری یا عارضه ای می بایستی به موارد مهمی قبل از شروع درمان توجه کرد. ممکن است فرد بیمار، دارای مشکلات و بیماری های زمینه ای در انواع مختلف باشد که با درمان جدیدش تداخل داشته باشد. آگاهی داشتن به این مسائل می تواند فرد را از بروز برخی مشکلات و گرفتاری های بعدی به شدت در امان نگه دارد.
در مورد لیزر موهای زائد هم دقیقاً بایستی به اینگونه موارد دقت کرد و اگر فردی که قصد لیزر موهای زائد صورت یا بدن خود را دارد، دارای برخی بیماری هاست باید حتماً این موارد را با پزشک خود مطرح و او را از این موضوع مطلع نماید.
این بیماران نباید از لیزر برای رفع موهای زائد در هر نقطه ای از بدن استفاده کنند:

برخی بیماران قلبی: بیمارانی که از باطری در قلب خود استفاده می کنند
پورفیری ها: بیماران مبتلا به «پورفیری» چون نسبت به لیزر واکنش خواهند داشت
بیماران مبتلا به لوپوس: افراد مبتلا به بیماری «لوپوس» چون نور لیزر بیماری را تشدید خواهد کرد.
سایر بیماری های پوستی: افرادی که دارای سایر بیماری های پوستی در ناحیۀ مورد نظر هستند.
همانگونه که مشاهده می کنید، برخی از بیماران مجاز به استفاده از اشعۀ لیزر برای درمان و رفع موهای زائد خود نیستند. درست است که اشعۀ لیزر و نوع طیف و انرژی که برای نابودی موهای زائد استفاده می شود از نوع «کم توان» است اما همین اشعۀ «کم توان» هم می تواند تأثیرات منفی بر روی بیماری هایی داشته باشد که ذکر کردیم.

 

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد به چند جلسه پیگیری نیاز دارد؟

برای اینکه بتوانید از پروسۀ لیزر موهای زائد خود نتیجۀ بسیار بهتر و ماندگارتری بگیرید می بایستی حتماً ۶ تا ۸ جلسه این کار انجام شده تا بهترین نتیجه حاصل شود. در واقع با این تعداد جلسات و تکرار انجام لیزر، می توانید به نابودی طولانی مدت و دائمی موهای زائد صورت یا بدن خود امیدوارتر باشید.
اشعۀ لیزر با تابش مستقیم به فولیکول های موهای زائد و نابودی ریشه های آن، این اشیاء مزاحم را به صورت کامل از سطح پوستتان محو کرده و پوستی صاف و بدون هر گونه کرک و مو را به شما هدیه خواهد کرد.

 

دکتر حامد منادی

متخصص پوست و مو

لیزر موهای زائدمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *